SHORTLISTED

REPUBLIC OF KENYA
GOVERNMENT OF MAKUENI COUNTY
MAKUENI COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD

SHORTLISTED CANDIDATES FOR VARIOUS POSTS


We wish to invite the following shortlisted candidates for various positions for interviews as indicated against their names at the MAKUENI COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD ROOM, ACACIA RESORT, KELVIN HOTEL and KUSYOMBUNGUO HOTEL.
 
MEMBERS OF COUNTY POLICING AUTHORITY

MORNING SESSION

NO

NAME

GENDER

DATE

TIME

VENUE

1

DOUGLAS KISILU

MALE

1/02/17

8.00 A.M

MCPSB

2

BENARD KATIKU MUTUKU

MALE

‘’

8.30 A.M

‘’

3

RICHARD MUTUNGA TATU

MALE

‘’

9.00 A.M

‘’

4

STEPHEN SIKUKU

MALE

‘’

9.30 A.M

‘’

5

DENNIS MUTUA SYENGO

MALE

‘’

10.30 A.M

‘’

6

CECILIA MBITHE MULWA

FEMALE

‘’

11.00 A.M

‘’

7

FREDRICK MASILA KILAVI

MALE

‘’

11.30 A.M

‘’

8

EVANS MUSAU KYAIE

MALE

‘’

12.00

‘’

AFTERNOON SESSION

NO

NAME

GENDER

DATE

TIME

VENUE

9

ISAAC MUNYAO

MALE

1/02/17

2.00 P.M

MCPSB

10

DOMINIC MAWEU

MALE

‘’

2.30 P.M

‘’

11

JULIUS KYULE

MALE

‘’

3.00 P.M

‘’

12

MARTHA KYATHA

FEMALE

‘’

3.30 P.M

‘’

13

SAMMY GIDEON WAMBUA

MALE

‘’

4.00 P.M

‘’

14

GEORGE M. KATIKU

MALE

‘’

4.30 P.M

‘’

MORNING SESSION

NO

NAME

GENDER

DATE

TIME

VENUE

1

MICHAEL MUNG’ATA

MALE

1/02/17

8.00 A.M

ACACIA

2

THOMAS MUTHIANI MASILI

MALE

‘’

8.30 A.M

‘’

3

MOSES KIMONDE MUTHOKA

MALE

‘’

9.00 A.M

‘’

4

JOHN MUTUNGA MUTETI

MALE

‘’

9.30 A.M

‘’

5

BEXTER MBUVI KASANGA

MALE

‘’

10.30 A.M

‘’

6

BENJAMIN MANGAU

MALE

‘’

11.00 A.M

‘’

7

ROSE NGII MWANIA

FEMALE

‘’

11.30 A.M

‘’

8

EUNICE KATUMBI NGAU

FEMALE

‘’

12.00

‘’

9

JACKSON MUTUKU

MALE

‘’

12.30 A.M

‘’

AFTERNOON SESSION

NO

NAME

GENDER

DATE

TIME

VENUE

10

CLAIRE MUMO MASAKU

FEMALE

1/02/17

2.00 P.M

ACACIA

11

RESELYN KALELI

FEMALE

‘’

2.30 P.M

‘’

12

DAMARIS MWIKALI MULI

FEMALE

‘’

3.00 P.M

‘’

13

JAPHETH MUTETI NDIVO

MALE

‘’

3.30 P.M

‘’

14

ELIJAH NTHAE

MALE

‘’

4.00 P.M

‘’

15

SAMUEL KISAA MUSYOKI

MALE

‘’

4.30 P.M

‘’

MORNING SESSION

NO

NAME

GENDER

DATE

TIME

VENUE

1

JOHN MUSAU MUKUMA

MALE

1/02/17

8.00 A.M

KELVIAN

2

PETER MUNYAE

MALE

‘’

8.30 A.M

‘’

3

GERALD MUEMA DAUDI

MALE

‘’

9.00 A.M

‘’

4

BONIVENTURE NDOLO

MALE

‘’

9.30 A.M

‘’

5

STEPHEN MUSYOKA

MALE

‘’

10.30 A.M

‘’

6

HARRISON MUTHOKA WAMBUA

MALE

‘’

11.00 A.M

‘’

7

AGATTA MUTHEU MUTINDI

FEMALE

‘’

11.30 A.M

‘’

8

KENNEDY NDUVA NDUSE

MALE

‘’

12.00

‘’

9

ANGELINE NDUNGE MUTHOKA

FEMALE

‘’

12.30 P.M

‘’

AFTERNOON SESSION

NO

NAME

GENDER

DATE

TIME

VENUE

10

JOSEPH DANIEL KYALO

MALE

1/02/17

2.00 P.M

KELVIAN

11

JACKSON M. MUSEMBI

MALE

‘’

2.30 P.M

‘’

12

NAOMY N. PETER

FEMALE

‘’

3.00 P.M

‘’

13

DANIEL M. MUTUKU

MALE

‘’

3.30 P.M

‘’

14

ABRAHAM MITAMBO

MALE

‘’

4.00 P.M

‘’

15

YOHANA MUASYA

MALE

‘’

4.30 P.M

‘’

WARD COMMUNITY DEVELOPMENT AND CIVIC EDUCATION OFFICERS

MORNING SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

1

ANNASTACIA MWIKALI

FEMALE

DIPLOMA

1/02/17

8.00 A.M

KUSYOMBUN

GUO

2

RICHARD K. KISILU

MALE

BED

‘’

8.30 A.M

‘’

3

FRANCIS MULI KITHUKU

MALE

DIPLOMA

‘’

9.00 A.M

‘’

4

CAROLINE M. MUSYOKA

FEMALE

BSC

‘’

9.30 A.M

‘’

5

FRANCIS M. MUSAU

MALE

BA

‘’

10.30 A.M

‘’

6

PASCALINE M. MAINGI

FEMALE

DIPLOMA

‘’

11.00 A.M

‘’

7

EMILY MBAIKA MUTUA

FEMALE

BA

‘’

11.30 A.M

‘’

8

EDITH MUMBUA NDOLO

FEMALE

MBA

‘’

12.00

‘’

9

JACINTA NDANU

FEMALE

BA

‘’

12.30 P.M

‘’

 

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

10

STEPHEN MUTUKU KASINGA

MALE

DIPLOMA

1/02/17

2.00 P.M

KUSYOMBUNGUO

11

JACKSON MWANGANGI

MUKONZI

MALE

DIPLOMA

‘’

2.30 P.M

‘’

AFTERNOON SESSION 

12

FRANCISCA MULEWA KIUU

FEMALE

DIPLOMA

‘’

3.00 P.M

‘’

13

PATRICK KIIO MUTUA

MALE

DIPLOMA

‘’

3.30 P.M

‘’

14

MULI TABITHA MUTHEU

FEMALE

BSC

‘’

4.00 P.M

‘’

15

JANET NDINDA KIMANYI

FEMALE

DIPLOMA

‘’

4.30 P.M

‘’

16

EVELYN KIMANTHI

FEMALE

DIPLOMA

‘’

5.00 P.M

‘’

MORNING SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

1

DENNIS MUTETI

MALE

BA

2/02/17

8.00 A.M

MCPSB

2

CELESTINE WANZIA AMOS

FEMALE

DIP

‘’

8.30 A.M

‘’

3

SUSAN MWILU KIKANGA

FEMALE

DIP

‘’

9.00 A.M

‘’

4

RIZIKI WAYUA KIKANGA

FEMALE

DIP

‘’

9.30 A.M

‘’

5

LEONARD MUSYOKA DAUDI

MALE

DIP

‘’

10.30 A.M

‘’

6

FRAUKE MASIKI MUTHAMI

MALE

BCOM

‘’

11.00 A.M

‘’

7

VINCENT MUOKI MUTIKU

MALE

BA

‘’

11.30 A.M

‘’

8

JUDITH MUTINDI KIVUVA

FEMALE

DIP

‘’

12.00

‘’

9

DANIEL MUMO MUSOMBA

MALE

BSC

‘’

12.30 P.M

‘’

AFTERNOON SESSION

 

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

10

FAITH M. KASYOKI

FEMALE

DIP

2/02/17

2.00 P.M

MCPSB

11

ALEX MAKAU NZAMBU

MALE

DIP

‘’

2.30 P.M

‘’

12

ENOCK NJOROGE MUYA

MALE

BA

‘’

3.00 P.M

‘’

13

JUDY MUENI SILA

FEMALE

DIP

‘’

3.30 P.M

‘’

14

EZEKIEL MWENDWA JOHN

MALE

DIP

‘’

4.00 P.M

‘’

15

CHRESENCE M. MUTUNGI

MALE

DIP

‘’

4.30 P.M

‘’

16

CHRISTOPHER M. KIMEU

MALE

DIP

‘’

5.00 P.M

‘’

 MORNING SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

1

DORIS MWIKYA KYEVA

FEMALE

DIP

2/02/17

8.00 A.M

ACACIA

2

LUCIA MUTONO MUINDI

FEMALE

DIP

‘’

8.30 A.M

‘’

3

MATHIAS NTHIKWA

MALE

DIP

‘’

9.00 A.M

‘’

4

GLADYS NDUKU NDONYE

FEMALE

BA

‘’

9.30 A.M

‘’

5

KEREN M. MUTHENYA

FEMALE

DIP

‘’

10.30 A.M

‘’

6

BONIFACE MUTISO

MALE

DIP

‘’

11.00 A.M

‘’

7

FESTUS MAITHYA

FEMALE

DIP

‘’

11.30 A.M

‘’

8

EVERLYN MAWIA KIMWELE

FEMALE

DIP

‘’

12.00

‘’

9

EDNA MUTILE KITONGA

FEMALE

BA

‘’

12.30 P.M

‘’

AFTERNOON SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

10

BONVENTURE NDOLO NDELA

MALE

DIP

2/02/17

2.00 P.M

ACACIA

11

DANIEL M. KYALO

MALE

BA

‘’

2.30 P.M

‘’

12

CATHERINE MUENI KIMEU

FEMALE

DIP

‘’

3.00 P.M

‘’

13

WILFRED M. MWENZE

MALE

DIP

‘’

3.30 P.M

‘’

14

JUDITH NDINDI JOHN

FEMALE

DIP

‘’

4.00 P.M

‘’

15

RACHEL MALINDA NZIOKA

FEMALE

DIP

‘’

4.30 P.M

‘’

16

NANCY NDUKU MUOKI

FEMALE

DIP

‘’

5.00 P.M

‘’

MORNING SESSION 

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

1

ZAINAB KOKI DAVID

FEMALE

DIP

2/02/17

8.00 A.M

KELVIAN

2

ALFRED MITINDA KATUMO

MALE

BA

‘’

8.30 A.M

‘’

3

FRIDAH NDINDA MUSYOKA

FEMALE

BED

‘’

9.00 A.M

‘’

4

PHYLLIS MWONGELI MUTISYA

FEMALE

DIP

‘’

9.30 A.M

‘’

5

CECILIA MWIKALI MUTUKU

FEMALE

DIP

‘’

10.30 A.M

‘’

6

MAURICE W. MUTUKU

MALE

BA

‘’

11.00 A.M

‘’

7

AGNES NDUNGWA KIVWAU

FEMALE

DIP

‘’

11.30 A.M

‘’

8

JEREMIAH KYAMA MUNYAO

MALE

BA

‘’

12.00

‘’

9

DORCAS MWENDE MASAI

FEMALE

DIP

‘’

12.30 P.M

‘’

AFTRNOON SESSION

NO.

NAME

GENDER

ACA.QUAL

DATE

TIME

VENUE

10

CHARITY MWENDE MWANZA

FEMALE

DIP

2/02/17

2.00 P.M

KELVIAN

11

JAMES KAWIVE MUTUA

MALE

DIP

‘’

2.30 P.M

‘’

12

RAPHAEL MUASYA MUSYOKA

MALE

DIP

‘’

3.00 P.M

‘’

13

LUCY KATUNGE MATHEKA

FEMALE

DIP

‘’

3.30 P.M

‘’

14

SALOME NYAMAI

FEMALE

DIP

‘’

4.00 P.M

‘’

15

TITUS MBUVI MUTUA

MALE

BA

‘’

4.30 P.M

‘’

16

IRENE MWENDE MARTIN

FEMALE

DIP

‘’

5.00 P.M

‘’

 MORNING SESSION

NO.

NAME

GENDER

ACA.QUAL

DATE

TIME

VENUE

1

ISAAC M. KILOKWE

MALE

DIP

2/02/17

8.00 A.M

KUSYOMBUNGUO

2

JACINTA M. MUEMA

FEMALE

DIP

‘’

8.30 A.M

 

3

PHILIP NYAMASYO NUNDU

MALE

DIP

‘’

9.00 A.M

 

4

DOMINIC NYAMAI JOSIAH

MALE

DIP

‘’

9.30 A.M

 

5

JIMMY MUTUKU

MALE

BA

‘’

10.30 A.M

 

6

SILVESTER KITHITO MUSYOKA

MALE

DIP

‘’

11.00 A.M

 

7

FLORENCE MUENDO

FEMALE

BED

‘’

11.30 A.M

 

8

MARY NTHENYA NDAMBUKI

FEMALE

DIP

‘’

12.00

 

9

BRIDGIT MWENDE MUSYOKI

FEMALE

DIP

‘’

12.30 P.M

 

AFTERNOON SESSION

NO.

NAME

GENDER

ACA.QUAL

DATE

TIME

VENUE

10

JEFFERSON MAITHYA NDOLO

MALE

DIP

2/02/17

2.00 P.M

KUSYOMBUNGUO

11

JUDITH NDUNGE MATHEKA

FEMALE

DIP

‘’

2.30 P.M

‘’

12

CAROLYNE NDANU PETER

FEMALE

DIP

‘’

3.00 P.M

‘’

13

EVELYNE MINOO MUSAU

FEMALE

DIP

‘’

3.30 P.M

‘’

14

LEONARD MUTHAMA JAMES

MALE

DIP

‘’

4.00 P.M

‘’

15

BRIGITTAH NGINA KYENGO

FEMALE

DIP

‘’

4.30 P.M

‘’

16

ELIZABETH M. MUTUNGA

FEMALE

BA

‘’

5.00 P.M

‘’

 MORNING SESSION

NO.

NAME

GENDER

ACA.QUAL

DATE

TIME

VENUE

1

NANCY MUTHOKI MAKAU

FEMALE

DIP

3/02/17

8.00 A.M

MCPSB

2

ANNE MINOO NGUNGU

FEMALE

DIP

‘’

8.30 A.M

‘’

3

ENOCH NZAU KINYILI

MALE

DIP

‘’

9.00 A.M

‘’

4

CHRISTINE WANZILA KASOO

FEMALE

DIP

‘’

9.30 A.M

‘’

5

EUNICE MUENI WAKA

FEMALE

DIP

‘’

10.30 A.M

‘’

6

GEORGE M. MAITHYA

MALE

DIP

‘’

11.00 A.M

‘’

7

VERONICAH M. KATHIME

FEMALE

DIP

‘’

11.30 A.M

‘’

8

WINFRED NDANU MUTUA

FEMALE

BA

‘’

12.00

‘’

9

FABIANOS DAVID MUNYAO

MALE

DIP

‘’

12.30 P.M

‘’

AFTERNOON SESSION

NO.

NAME

GENDER

ACA.QUAL

DATE

TIME

VENUE

10

HARRISON MWATU MUTUA

MALE

BA

3/02/17

2.00 P.M

MCPSB

11

DORCAS M. MATING’I

FEMALE

DIP

‘’

2.30 P.M

‘’

12

VICTORIA MINOO KITITU

FEMALE

BA

‘’

3.00 P.M

‘’

13

DAMARIS MUMO NGEWA

FEMALE

DIP

‘’

3.30 P.M

‘’

14

JOSEPH MUSEMBI NZIOKA

MALE

BA

‘’

4.00 P.M

‘’

15

MATHIAS K. MAKEWA

MALE

DIP

‘’

4.30 P.M

‘’

16

BERNARD KALELI

MALE

BA

‘’

5.00 P.M

‘’

MORNING SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

1

FAITH MUMO NZOMO

FEMALE

BA

3/02/17

8.00 A.M

ACACIA

2

JOYCE NDUKU MUTETI

FEMALE

BED

‘’

8.30 A.M

‘’

3

RUTH MAINGI

FEMALE

DIPLOMA

‘’

9.00 A.M

‘’

4

ERUSTUS M. MUTUKU

MALE

KCSE

‘’

9.30 A.M

‘’

5

CATHERINE KALUNDE MANTHI

FEMALE

DIPLOMA

‘’

10.30 A.M

‘’

6

DANIEL K. NGOLIA

MALE

DIPLOMA

‘’

11.00 A.M

‘’

7

MUTUA URBANUS KIOKO

MALE

DIPLOMA

‘’

11.30 A.M

‘’

8

JUSTUS MUATHA MAWEU

MALE

DIPLOMA

‘’

12.00

‘’

9

WINFRED MUSENYA KIOKO

FEMALE

DIPLOMA

‘’

12.30 P.M

‘’

AFTERNOON SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

10

MIRIAM SYOMBUA MUTINDA

FEMALE

DIPLOMA

3/02/17

2.00 P.M

ACACIA

11

ESTHER N. KILONZO

FEMALE

BA

‘’

2.30 P.M

‘’

12

ABEDNEGO MUTISYA KIMANTHI

MALE

BA

‘’

3.00 P.M

‘’

13

BENEDICT MWANZIA MUTUKU

MALE

BSC

‘’

3.30 P.M

‘’

14

FILDERS M. NGOMA

FEMALE

DIPLOMA

‘’

4.00 P.M

‘’

15

BENEDICT NDUNDA CHARLES

MALE

DIPLOMA

‘’

4.30 P.M

‘’

16

SAMWEL T.K. MWATU

MALE

DIPLOMA

‘’

5.00 P.M

‘’

 MORNING SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

1

ANN KASWII KIMULI

FEMALE

DIPLOMA

3/02/17

8.00 A.M

KELVIAN

2

RHODA MUENI MUTUA

FEMALE

BA

‘’

8.30 A.M

‘’

3

JOSEPH M. MUTETI

MALE

CERTIFICATE

‘’

9.00 A.M

‘’

4

JOSHUA MWANZIA MUTHOKA

MALE

DIPLOMA

‘’

9.30 A.M

‘’

5

JULIUS MBUVI NDINGI

MALE

DIPLOMA

‘’

10.30 A.M

‘’

6

JONES MWANZIA NGOVI

MALE

DIP

‘’

11.00 A.M

‘’

7

IRENE

MWENDE MWONGA

FEMALE

BA

‘’

11.30 A.M

‘’

8

JAPHETH KIOKO KYUMWA

MALE

BA

‘’

12.00

‘’

9

JACKSON NDAMBO NGUI

MALE

BA

‘’

12.30 P.M

‘’

AFTERNOON SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

10

JOSEPH NDOO NZYOKA

MALE

DIPLOMA

3/02/17

2.00 P.M

KELVIAN

11

LYDIA NYAWIRA MBURIA

FEMALE

BA

‘’

2.30 P.M

‘’

12

LABETH NTHENYA MUUMBI

FEMALE

DIPLOMA

‘’

3.00 P.M

‘’

13

PATRICIA N. KANZI

FEMALE

BA

‘’

3.30 P.M

‘’

14

SHADRACK MUTIE KAVITA

MALE

DIPLOMA

‘’

4.00 P.M

‘’

15

ANN WAVINYA KAMULA

FEMALE

DIPLOMA

‘’

4.30 P.M

‘’

16

DAPHINE MUSYAWA

FEMALE

BA

‘’

5.00 P.M

‘’

MORNING SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

1

VERONICAH M. NDOLO

FEMALE

DIPLOMA

3/02/17

8.00 A.M

KUSYOMBUN

GUO

2

URBANAS M. MUSYOKA

MALE

BA

‘’

8.30 A.M

‘’

3

MUSEMBI RUTH MUENI

MALE

BA

‘’

9.00 A.M

‘’

4

FERNARD M. MUTISYA

MALE

DIPLOMA

‘’

9.30 A.M

‘’

5

FLORENCE NDUKU MUTHIANI

FEMALE

DIPLOMA

‘’

10.30 A.M

‘’

6

PETER MANGALA MUTHEKETHI

MALE

DIPLOMA

‘’

11.00 A.M

‘’

7

STAFFORD MBITHI YUMBU

MALE

BA

‘’

11.30 A.M

‘’

8

MUTUKU JOSEPH MATIVO

MALE

BA

‘’

12.00

‘’

9

NGONZE HARRIET MWIKALI

FEMALE

BA

‘’

12.30 P.M

‘’

AFTERNOON SESSION

NO

NAME

GENDER

ACA.QUAL.

DATE

TIME

VENUE

10

EVERLYNE KIVUVA

FEMALE

BA

3/02/17

2.00 P.M

KUSYOMBUN

GUO

11

ESTHER M. MAILU

FEMALE

DIPLOMA

‘’

2.30 P.M

‘’

12

GLADYS NYAMAI

FEMALE

BA

‘’

3.00 P.M

‘’

13

URBANUS KIOKO KIVUVA

MALE

DIPLOMA

‘’

3.30 P.M

‘’

14

SHARON MWENDE MUTISYA

FEMALE

DIPLOMA

‘’

4.00 P.M

‘’

15

CAROL MULWA

FEMALE

BSC

‘’

4.30 P.M

‘’

16

JOSPHAT M. MUSU

MALE

DIPLOMA

‘’

5.00 P.M

‘’

All candidates should bring the following original documents:

  • Academic and professional certificates
  • HELB clearance certificate
  • Certificate of Good conduct
  • Clearance from Ethics and Anti-Corruption Commission
  • Clearance from KRA
  • National ID

Candidates are requested to note the following:-

  • All morning session interviews will be starting at 8.00 a.m and ending latest by noon.
  • Candidates are notified that the interview process will be lengthy such that the first candidate will be leaving the interview venue afternoon.
  • All afternoon session interviews will be starting at 2.00 p.m and ending latest by 4.00 p.m. The candidates reporting at 2.00 will thus be leaving the interview venue latest by 5.30p.m
  • All candidates are requested to observe time

SECRETARY/CEO
MAKUENI COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD


We refer to our advertisement in the Daily Nation of Friday, December 30th 2016 seeking applications for the position of Chairperson – Audit Committee and are pleased to invite the following shortlisted candidates for interviews at the MAKUENI COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD ROOM

CHAIRPERSON – AUDIT COMMITTEE

NO

NAME

GENDER

ACA. QUAL

DATE

TIME

VENUE

1

RAVAS MUTISYA

MALE

MBA, BA

26/01/17

8.00AM

MCPSB

2

TOM OUMA MUNGAI

MALE

MSC, BA

‘’

8.30AM

‘’

3

JULIUS N. MWENGEI

MALE

MBA,

‘’

9.00AM

‘’

4

NICODEMUS M. MUTETI

MALE

MBA, BCOM

‘’

9.30AM

‘’

5

PATRICK MUTUA MBITHI

MALE

BCOM

‘’

10.30AM

‘’

All candidates should bring the following original documents:

  1. Academic and professional certificates
  2. HELB clearance certificate
  3. Certificate of Good conduct
  4. Clearance from Ethics and Anti-Corruption Commission
  5. Clearance from KRA
  6. National ID

All candidates are requested to observe time.

SECRETARY/CEO,
MAKUENI COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD